Inbound Pazarlama

Inbound Dijital Pazarlama Ajansı

INBOUND PAZARLAMA NEDİR?

Inbound pazarlama, marka bilinirliği oluşturmak ve yeni potansiyel işler çekmek için içerik pazarlamasının, blogların, etkinliklerin, SEO’nun, sosyal medya ve daha fazlasının birçok çeşit çekmeli pazarlama yöntemini kullanan bir stratejidir.  Pazarlamacıların müşteri bulmaya çalıştığı giden pazarlamanın aksine, inbound pazarlama müşterilerin dikkatini çeker ve şirketin bulunmasını kolaylaştırır.

Inbound pazarlama, kendilerine uyarlanmış değerli içerik ve deneyimler yaratarak müşterileri çeken bir iş metodolojisidir. Giden pazarlama, kitlenizi istemedikleri içerikle kesintiye uğratırken, Inbound pazarlama, aradıkları bağlantıları oluşturur ve zaten sahip oldukları sorunları çözer.

Inbound pazarlama, insanlar ve işiniz üzerinde olumlu etkisi olan çözümler ve fırsatlar sunmakla ilgilidir. Inbound bir pazarlama stratejisi, potansiyel müşterileri ve müşterileri web sitenize çekmek için bir dizi farklı kanal ve içerik türü içerebilir. Ancak Inbound pazarlama, iş dünyasındaki daha büyük bir hareketin sadece bir parçasıdır. İnsanları web sitenize çekmenin yeterli olmadığı fikrinin temeli budur; müşteri olduktan sonra onlara yardım etmeye, desteklemeye ve güçlendirmeye devam etmelisiniz. Pazarlama, Satış ve Hizmet’i sürekli olarak mevcut ve gelecekteki müşterilere nasıl yardımcı olacağına odaklanarak işiniz bu şekilde büyür.

INBOUND NEDİR?

Kullanıcılar web sitenize ulaştığında, satış ekibiniz e-posta ve sohbet gibi konuşma araçlarını kullanarak onlarla etkileşime geçerek, müşterileriniz markanız hakkında bilgi edinirken; çalışanlarınız onlara sürekli değer aşılayabilir. Ardından, müşteri hizmetleri ekibiniz müşteri olduktan çok sonra onları memnun edebilir – ürününüzde empatik bir danışman ve uzman olarak görev yapabilir.

Inbound, insanları değer sağlayan ve güven inşa eden bir işin sürdürülebilirliği için, çekmek, cezbetmek ve memnun etmek için bir yöntemdir. Teknoloji değiştikçe, inbound bir şekilde iş yapma yaklaşımını yönlendirir. Inbound, pazarlamanın daha iyi bir yoludur, daha iyi bir satış yoludur ve müşterilerinize hizmet vermenin daha iyi bir yoludur. Çünkü müşteri için iyi iş için iyi demek olduğunda, şirketiniz uzun vadede daha iyi büyüyebilir.

İdeal müşterilerinizin sorunlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış içerikler oluşturarak, nitelikli potansiyel müşteriler çekiyor ve işletmeniz için güven ve güvenilirlik oluşturuyorsunuz.


INBOUND PAZARLAMA STRATEJİLERİ

Bu stratejiler, hedef kitlenize inbound pazarlama yolu ile etkili bir şekilde pazarlamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda, işletmenizin daha iyi büyümesine yardımcı olmak için tüketicileri çekmek, ilgi çekmek ve memnun etmek için her inbound yöntem için belirli stratejiler olduğunu göreceksiniz.

ÇEKME STRATEJİSİ
Hedef kitlenizi ve alıcılarınızı çeken inbound pazarlama stratejileri, içerik oluşturma ve geliştirmeye bağlıdır. Kitlenize ulaşmak için, blog makaleleri, içerik teklifleri ve sosyal medya gibi değer sağlayan içerikler oluşturup yayınlayın. Örnekler, ürününüzü nasıl kullanacağınıza dair bir rehber, çözümünüzün zorluklarını nasıl çözebileceği hakkında bilgi, müşteri referansları ve promosyonlar veya indirimlerle ilgili ayrıntıları içerir.

Inbound pazarlama yoluyla kitle üyelerinizi daha derinden çekmek için, tüm bu içeriği bir SEO stratejisiyle optimize edin. Bir SEO stratejisi, ürün veya hizmetlerinizle ilgili belirli anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini, müşteriler için çözdüğünüz zorlukları ve kitle üyelerini hedeflemenize yardımcı olma yöntemlerinizi hedeflemenizi gerektirir.

Bu, içeriğinizin ve bilgilerinizin, hedef kitleniz veya işletmeniz için doğru müşteriler olarak da bilinen bu bilgileri arayan kullanıcılar için arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) organik olarak görünmesini sağlar.

İLGİ ÇEKİCİ STRATEJİLER
Kitlenizle etkileşim kurmak için inbound stratejileri kullanırken, olası müşterilerle ve müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurmak isteyecek şekilde iletişim kurduğunuzdan ve bunlarla iletişim kurduğunuzdan emin olun. Bu katılım stratejilerini kullanırken, işletmenizin onlara sağlayacağı değer hakkında bilgi verin.

Belirli katılım stratejileri, inbound satış çağrılarınızı nasıl ele aldığınızı ve yönettiğinizi içerebilir. Müşteri hizmetleri temsilcilerinin ilgilenen kişilerden ve potansiyel müşterilerden inbound çağrıları nasıl ele aldıklarına odaklanın. Ayrıca, ürün satışı yerine her zaman çözüm satışı yaptığınızdan emin olun. Bu, tüm anlaşmaların müşteriler ve işletmeniz için karşılıklı yarar sağlayan anlaşmalarla sonuçlanmasını sağlayacaktır – yani, doğru müşterilere değer sağlarsınız.

MEMNUN EDİCİ STRATEJİLER
Inbound stratejilerini memnun etmek, müşterilerin satın alma işleminden çok sonra mutlu, memnun olmalarını ve desteklenmelerini sağlar. Bu stratejiler, ekip üyelerinizin her zaman müşterilere yardımcı olan danışman ve uzman olmalarını içerir.
Müşterilerden yardım, destek ve geri bildirim istemek için düşünceli, iyi zamanlı sohbet botları ve anketleri dahil etmek, bu insanları memnun etmenin harika bir yoludur. Botlar ve anketler, anlamlı ve değerli olduklarından emin olmak için müşterinin yolculuğu boyunca belirli noktalarda paylaşılmalıdır.

Örneğin, sohbet botları mevcut müşterilerin yararlanmak istedikleri yeni bir teknik veya taktik oluşturmalarına yardımcı olabilir. Buna ek olarak, müşterilerin ürün veya hizmetinizi satın aldıktan 6 ay sonra geri bildirim almak ve iyileştirme fikirlerini gözden geçirmek için bir memnuniyet anketi gönderilebilir.

Sosyal medya dinleme, müşterileri memnun etmek söz konusu olduğunda başka bir önemli stratejidir. Sosyal medya takipçileri, geri bildirim sağlamak, soru sormak veya deneyimlerini ürün veya hizmetlerinizle paylaşmak için profillerinizden birini kullanabilir. Bu etkileşimlere takipçilere yardımcı olan, onları destekleyen ve teşvik eden bilgilerle yanıt verin – bu, onları duyduğunuzu ve önemsediğinizi gösterir.

Son olarak, müşterileri memnun etmeye odaklanan bir gelen stratejinin işareti, işletmeniz herhangi bir değer kazanıp kazanmasa da, herhangi bir durumda müşterilere yardımcı olan ve onları destekleyen bir stratejidir. Unutmayın, memnun bir müşteri marka savunucusu ve destekçisi olur, bu nedenle büyük ve küçük tüm etkileşimleri dikkatle ele alın.


PAZARLAMADA INBOUND PAZARLAMAYI KULLANMA

Inbound bir pazarlamacı olarak, hedefiniz şirketinize yeni potansiyel müşteriler çekmek, onlarla ölçekte etkileşim kurmak ve bunları tek tek memnun etmektir. Ayrıca, çarkların etkin bir şekilde dönmesini sağlamak ve işletmenin büyümesine yardımcı olmak için satış ve servis ekiplerinizle iş ortaklığı yaparsınız. Hubspot Türkiye çözüm ortağı olarak inbound pazarlama stratejilerini belirlemede en etkili çözümleri sunmayı, satış ve pazarlama faaliyetlerinize en büyük desteği sağlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Türkiye’de inbound pazarlama alanında yetkin sayılı kuruluşlardan biri olarak Bidigital’in Hubspot Türkiye çözüm ortağı sayfasına bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

HubSpot Türkiye çözüm ortağı olarak işlerinizde inbound pazarlamanın size nasıl katkı sağlayacağını öğrenmek ister siniz değil mi? Aşağıdaki iletişim talep formunu doldurarak pazarlama, satış ve müşteri hizmetleri kalitesini geliştirmede ilk adımı atabilirsiniz.

Projeniz hakkında daha fazla yorum eklemek isterseniz, lütfen buraya yazın.